تبلیغات
طراحی سایت ویژه اساتید و دانشجویان عزیز با قیمت بسیار کم پکیج وکیوم و اکستندر معمولی دارای مجوز وزارت بهداشت دستگاه کیگل با شماره مجوز 7/64957/ک تکتاز نت-سرگرمی.تفریحی.دانلود نرم افزار - آموزش رجیستری
تکتاز نت-سرگرمی.تفریحی.دانلود نرم افزار

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

آموزش رجیستری

رجیستـــــــری چیست ؟

    رجیستری بانک اطلاعاتی یا پایگاه داده‌ای است با ساختار درختواره که برای ذخیره تنتظیمات و خصوصیات نسخه های 32 بیتی ویندوز شامل ویندوز های 95 , 98 , me , 2000 , NT و XP استفاده میشود .

در ادامه.....

رجیستری شامل اطلاعات و تنظیمات مربوط به سخت افزار , نرم افزار , کاربران و ظاهر کامپیوتر شماست . هر وقت که شما تغییری در کنترل پنل تان می دهید یا نرم افزاری نصب می کنید و یا قسمت مربوط به فایل های سیستمی رادستکاری می کنید , این تغییرات در قسمت رجیستری ثبت و ذخیره می شود . فایل هایی که قسمت رجیستری را تشکیل می دهندبسته به نوع ویندوز متفاوتند . در ویندوز 95 و 98 دو فایل مخفی در دایرکتوری ویندوز وجود دارند که USER.DAT و SYSTEM.DATنامیده می شود . در ویندوز me علاوه بر این دو فایل , فایل دیگری نیز بنام CLASSES.DATوجود دارد . اما در ویندوز 2000 و XP فایلهای مربوط به رجیستری بطور جداگانه در دایرکتوری %SystemRoot%\System32\Configقرار دارند . این فایل ها بطور مستقیم قابل ویرایش نیستند . به این معنی که شما نمی توانید مثلا در ویندوز 98 فایل USER.DAT را باز کنید و آنرا تغییر بدهید بلکه شما باید برای انجام تغییرات از ابزاری مانند Registry Editor استفاده کنید .این ابزار در خود ویندوز وجود دارد و هنگام نصب ویندوز نصب می شود.

کاربردهـــــای رجیستری

1-      تغییرات دلخواه در قسمتهای مختلف ویندوز (که در حالت عادی قابل تغییر نیستند)

2-      بالا بردن سرعت ویندوز

3-      بهینه سازی ارتباطات سخت افزاری

4-      بالا بردن امنیت ویندوز

5-      و حتی بیشترین کاربرد رو در هک و ... دارد.

ساختـــــــــار رجیستری

رجیستری دارای یک ساختار مرتبه‌ای (hierachal) می‌باشد ؛هر چند که ساختمان آن پیچیده به نظر می‌آید،اما همانند ساختار پوشه‌های روی هارد دیسک شما می‌باشد.شکل ظاهری Registry Editor ، مشابه Windows Explorer بوده و در آن ، ساختمان رجیستری به صورت یک ساختار درختی نمایش داده می‌شود. در ساختار رجیستری ،هر شاخه اصلی (که با آکن پوشه ویندوز نمایش داده شده است و کلمه اول آن HKEY می‌باشد) یکHive نامیده می‌شود. Hiveها شامل Key ها هستند .هر Key(کلید) خود میتواند شامل زیر کلیدهای دیگر باشد.کلید ممکن است به زیر کلیدهای دیگر رجوع کنند و یا به یک مقدار ( Value) اشاره کنند.مقادیر شامل اطلاعات واقعی ذخیره شده در رجیستری هستند . پنج نوع مقدار اصلی وجود دارد که عبارتند از :

Expandable-String  , Multi-String  , String  , Binary  ,DWORD

 زمانی که پنجره مربوط به رجیستری را باز کردید ،پنجره مذکور شامل دو پانل است .پانل چپ و راست . در پانل سمت چپ یک ریشه به نام   My Computerوجود دارد که با کلیک بر روی آن پنج Hive (ریشه های اصلی)به نامهای زیر را مشاهده میکنید :

 HKEY_CLASSES_ROOT

    شامل چند دسته از تنظیمات می شود .تنظیماتی مربوط به ارتباطات فایلهای است که انواع مختلف فایلها را با برنامه هایی مرتبط می‌کند که می‌توانند آنها را باز ،چاپ و ویرایش نماید.تنظیمات بعدی مربوط به مشخصات ثبت کلاسها برای شیء‌های COM (Component Object Model) است .این کلید ریشه از نظر اعمال تغییرات متناسب با نیاهای شخصی ،یکی از جالبترین کلیدهای ریشه در رجیستری است.این کلید ریشه همچنین بزرگترین کلید موجود در رجیستری است و دلیل فضای بسیار زیادی که رجیستری اشغال می‌کند همین کلید است .    


 HKEY_CURRENT_USER

    شامل تنظیماتی(خاص _ کاربر) از قبیل تنظیمات دسک‌تاپ،اتصالات شبکه ،چاپگرها است که مختص کاربر فعلی است.(کاربری که در حال استفاده از ویندوز است)


 HKEY_LOCALL_MACHINS

    تنظیماتی(خاص _کامپیوتر) شامل داده های پیکربندی مختص به کامپیوتراست و حاوی تنظیمات سخت افزار و نرم افزاری است .  که به صورت سراسری اعمال میشود  و به کاربر وابسته نیست .


 HKEY_USERS

    شامل دادهای پیکربندی برای تمام کاربران می‌باشد.اطلاعات داخل این کلید برای تمام کاربرانی است که به این کامپیوتر وارد میشوند.( تنظیمات کاربران از جمله کاربر فعلی است)

                                      

 HKEY_CURRENT_CONFIG

    شامل تنظیمات سخت افزار موجود میباشد .( اطلاعات دینامیک " قابل تغییر".این قسمت، از حافظه اقتباس شده و به سخت‌افزارهای کامپیوتر و وضعیت فعلی آنها مربوط می‌شود)

 این پنج شاخه به نوبه خود دارای زیرشاخه هایی است که مقادیر آن در پنجره سمت راست رجیستری نشان داده می‌شود.

 

انــــــــــواع داده‌های رجیستری

   هر مقدار رجیستری به صورت یکی از پنج نوع داده اصلی (که قبلا اشاره شد) ذخیره می‌شود. این پنج نوع عبارتند از :

 (String Value) REG_SZ

    این نوع، یک رشته استاندارد است که برای نمایش مقادیر متنی قابل خواندن به کار می‌رود ."SZ" مخفف "String Zero" می‌باشد.

(Binary Value) REG_BINARY

     این نوع، مقادیر را بصورت داده‌های باینری خام ذخیره می‌کند .اکثر اطلاعات مربوط به اجزای سخت افزاری بصورت داده‌های باینری هستند و میتوانند در یک ویرایشگر بصورت هگزادسیمال نمایش داده شوند.

(DWORD Value) REG_ DWORD

    این نوع،داده‌ها را بایک عدد چهار بایتی یعنی محدوده 0 تا 4249672295 نمایش می‌دهد و معمولا برای مقادیر بولی بکار می‌روند.مثلا 0 برای غیر فعال و 1 برای فعال و... .بسیاری از پارامترها برای راه‌اندازهای ابزارهاو سرویس‌ها ،از این نوع‌اندو می‌توانند در Regedit32 به صورت باینری ،هگزادسیمال و دسیمال ودر Regedit بصورت هگزادسیمال و دسیمال نشان داده شوند. DWORDمخفف جمله "Double Word " می‌باشد.

(Expandable String Value) REG_EXPAND_SZ

    این نوع، یک رشته داده‌ای قایل رشد است که یک رشته ، شامل یک متغییر می‌باشدکه با فراخوانی توسط برنامه‌های کاربردی ،جایگزین می‌شود.برای مثال مقدار "%SystemRoot%" با مکان واقعی پوشه‌ای که شامل سیستم فایلی NT می‌باشد جایگزین می‌شود.(این نوع تنها در ویرایشگر رجیستری مربوط به ویندوز XP و یا یک نسخه پیشرفته ویرایشگر رجیستری نظیر REGEDT32 قابل دسترس است ).

(Multi String Value) REG_MULTY_SZ

   این نوع ، یک رشته چند گانه است که جهت نمایش مقادیری شامل لیست‌ها یا مقادیر چندگانه‌ای بوده و هر کدام توسط یک کارکتر NULL از هم جدا شده‌اند،به کار می‌رود.(این مقدار در ویندوز XP و یا هنگام استفاده از یک ویرایشگر رجیستری پیشرفته مثل REGEDT32، قابل دستیابی است).

انواع دیگر داده‌های رجیستری که در ویرایشگرهای استاندارد رجیستری قابل دستیابی نیستند ،عبارتند از :

·   REG_WORD_LITTLE_ENDIAN      : یک عدد 32 بیتی با قالب Little_Endian

·         REG_WORD_BIG_ENDIAN    : یک عدد 32 بیتی با قالب Big_Endian

·         REG_NONE   : یک نوع مقدار تعریف نشده.

·         REG_QWORD    :یک عدد 64 بیتی .

·         REG_QWORD_LITTLE_ENDIAN   : یک عدد 64 بیتی با قالب Little_Endian

·         REG_RESOURCE_LIST   : یک لیست منابع از راه‌اندازهای سخت‌افزاری .

·         REG_LINK   : یک ارتباط سمبلیک Unicode که به طور داخلی استفاده می‌شود.برنامه‌های کاربردی از این نوع استفاده نمی‌کنند. 

 

در ادامه نحوه استفاده از آن را بیان میکنم..........پست بعدی را نگاه کنید

درباره وبلاگ

با سلام دوستان به وبلاگ بیست دانلود خوش امدید .امیدوارم که از مطالب ما راضی باشید .نظرات شما یاری گر ما در اداره هرچه بهتر وبلاگ است .با تشکر
E-mail:mryousefi1369@gmail.com
mry9769@yahoo.com
taktaznet_contact@yahoo.com
مدیر وبلاگ : محمدرضا

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • کدام مطالب بیشتر شود؟


نویسندگان

Designed by LIMANWEB.IR